OFICIÁLNÍ SÍLY: Deset nejbohatších lidí v České republice k červnu 2019; Podívejte se, kdo je nejbohatší

10. Marek Dospiva – $1B

Marek Dospiva je spoluzakladatelem společnosti Penta Investments, která má investice do zdravotnictví, bankovnictví, nemovitostí a leteckého průmyslu.

     Penta má kontrolní podíly v Privatbance, lékárenském řetězci Dr. Max a provozovatel sportovních sázek Fortuna.Dospiva a slovenský Jaroslav Hascak, kteří studovali v Pekingu, začali dovážet čínské textilie do obchodních řetězců v Československu.

     Během privatizace Slovenska v roce 1996 získala Penta kontrolu nad největším fondem v zemi, který platí pouze 20 procent své skutečné tržní hodnoty. Společnost Dospiva a Hascak jsou stále oběma partnery a největšími akcionáři společnosti Penta Investments.

09.Tomáš Chrenek – $1.1B

Tomáš Chrenek je český podnikatel slovenského původu. Podle časopisu Forbes je osmým nejbohatším Čechem s majetkem v hodnotě okolo $1.1B.

Po studiu na Vysoké škole ekonomické v Bratislavě pracoval v PZO Kerametal. Po revoluci studoval na Vysoké škole báňské a v rámci tzv. kupónové privatizace se v 90. letech 20. století stal jedním z nejbohatších podnikatelů v České republice. Je například spolumajitelem holdingu FINITRADING, vlastnícího Třinecké železárny a filmové ateliéry Barrandov Studio, ukrajinských železnorudných dolů nebo sítě nemocnic AGEL (podíl 75 %).

Ovládal také energetickou firmu Moravia Energo. Ta byla v únoru 2009 vyřazena Energetickým regulačním úřadem z obchodování s elektřinou, neboť firma uvedla, že nemá peníze na zálohové placení budoucích dodávek energie.Nedlouho poté byl na Moravia Energo vyhlášen konkurz a firma zkrachovala.

Chrenek také stojí za společností Pura Vida, která v roce 2010 koupila za 233 milionů Kč bývalý vládní zámek v Praze-Kolodějích. Od září 2014 je členem správní rady soukromé vysoké školy CEVRO Institut.